Monen perheen talo - mikä on elinkustannukset?


Asunnon ostohinta asuinrakennuksessa, mutta myös juoksevat kustannukset ovat merkityksellisiä sinulle kuin asianomaiselle osapuolelle. Tässä artikkelissa on esimerkki siitä, kuinka korkeat elinkustannukset monessa asunnossa voivat olla ja miten voit säästää.

Lukuisat kustannuspisteet

Kuukausittaiset elinkustannukset koostuvat monista osittaisista kustannuksista. Näitä ovat lämmitys, kuuma ja kylmä vesi, maamaksu ja muut kohdat, jotka selitetään tarkemmin myöhemmin. Hyvä uutinen on, että energiahintojen vaihtelusta huolimatta suurin osa näistä kustannuksista on laskettavissa sinulle, sillä voit päättää oman elämäntavan ja säästää.

Etu: vähemmän tilaa

Monen perheen asunnon etuna on se, että asunnot ovat yleensä pienempiä kuin yhden perheen asunnon ja joilla on siten alhaisemmat elinkustannukset. Onko lämmitys, vesi tai sähkö - vähemmän tilaa vähemmän kustannuksia.

Monen perheen talo - mikä on elinkustannukset?: elinkustannukset

Seuraavassa laskelmassa voit laskea kotiisi keskimääräiset kuukausittaiset kustannukset ja neliömetrin. Nämä kustannukset ovat kuitenkin vain esimerkkejä ja voivat vaihdella suuresti alueittain.

kustannus esittelyhinta
1. lämmityskustannukset0,80 EUR / m² / kk
2. Vesi, jätevesi0,40 EUR / m² / kk
3. kuuma vesi0,30 euroa / m²
4. Vakuutus0,20 EUR / m² / kk
5. Jätteiden käsittely, katujen puhdistus0,25 EUR / m² / kk
6. Kiinteistövero0,20 EUR / m² / kk
7. Muu0,10 EUR / m² / kk
yleinen2,25 EUR / m² / kk

Esimerkillämme laskettuna 80 neliömetrin asunnossa asuinkustannus maksaa 180,00 € kuukausittaisia ​​elinkustannuksia. Tämä on selvästi alle useimmat hinnat, jotka asunnon on maksettava kuukausittain.

Miten voit säästää?

Kuten jo mainittiin, useimmat mainituista tekijöistä ovat riippuvaisia ​​omasta elämäntapastaan. Poikkeuksia ovat kiinteistövero, vakuutus ja jätteiden hävittäminen sekä katujen siivous. Lämmityskäyttäytyminen ja veden kulutus on kuitenkin helppo hallita; Voit tallentaa täällä, jos haluat.

Vihjeitä

Kysy ihmisiltä, ​​joilla on jo kokemusta kerrostaloista. Heillä on paljon käytännön kokemusta ja he voivat kertoa elinkustannuksista.


Video Board: