Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille

Grilli kaikissa sääolosuhteissa! - Lapin hirsitalo

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: rakenna

Grillaus on suosittu suosittu urheilu Saksassa, mutta monet grillit kirjaimellisesti putoavat veteen, kun sää ei pelaa. Mutta tämä ongelma voi pian olla menneisyyteen. Ajatus on peräisin Pohjoismaista, Grillkotasin muodossa, joka tarjoaa tilaa grillipaikalle, jossa on jopa 15 henkeä. Grillit voidaan suunnitella tällä tavalla säästä riippumatta ja grilli on taattu. Lapin hirsitalo ei ole vain grillipaikkoja. Voit käyttää sitä yhtä hyvin syntymäpäiviä, kodikkaita luisteluiltoja ja paljon muuta.

Grillkota rakentaa itsesi
Voit rakentaa itsellesi Grillkota, ilman pakettia ja halpaa? Se toimii. Alla olevalla suunnitelmallanne on mahdollisuus rakentaa yksinkertainen, mutta kaunis ja vakaa Grillkota. Ota grilli missä tahansa säässä oppaamme kanssa.

Lisää laitteistovinkkejä grillipaikasta löytyy täältä:

Laita grillikota ja grillikota

Viihtyisä grillipaikka Skandinaviassa

Grilli, joka tunnetaan myös nimellä kotas, on hyvä asia Skandinaviassa. Ne mahdollistavat myös viihtyisän yhdessäolon kylmänä vuodenaikana ja hauskaa ystävällisessä ilmapiirissä. Kesän keskellä on takka, jossa on savukaappi, suuri grilli ja ympäröivä pöytä.

Massiiviset puiset penkit mahtuvat 12-15 henkilölle. Tuloksena ovat nämä grillimökit, jotka on valmistettu kothenista ja yurteista, alkuperäisen tundran asukkaiden teltoista. Näissä teltoissa oli takka keskellä ja savupiippu yläosassa. Joten oli mahdollista elää erämaassa arktisen talven aikana.

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: rakenna

Todellinen ruotsalainen ammattitaito

Origin Lapland Grillhouse on ruotsalainen ammattitaito. Se valmistetaan Pohjois-Ruotsissa lähellä napapiiriä. Valmistaja on erikoistunut grilli- ja saunarakennusten tuotantoon. Se on tunnettu Skandinaviassa sen laadusta ja on jo tehnyt useita tuhansia näitä mökkejä.

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: rakenna

Puun laatu

Kova ruotsalainen teräs! Tämä johtuu siitä, kuka vertaa Pohjois-Skandinaviassa kasvatetun männyn mäntyjen laatua paikallisen männyn mäntyjen laatuun. Erityisen laadun ja kovuuden syy on paljon hitaampi kasvu, joka johtuu pitkästä, vakavasta talvesta, joka on samanlainen kuin Alpeilla. Männyn vuotuiset renkaat ovat paljon kapeampia, puuta on paljon vaikeampi, sitovampi ja kestävämpi. Alkuperäinen Lapin Grillhouse koostuu tästä hitaasti kasvavasta mäntymetsästä ja on vastaavasti kestävä.

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: suunnitelma

Raaka-aineet
Vastaavasti korkeat laatuvaatimukset koskevat myös muita materiaaleja. Koska sää on niin äärimmäinen kuin Pohjois-Ruotsissa, sinun on käytettävä erittäin hyviä ja kestäviä materiaaleja. Tämä koskee sekä mökkiä että kattopäällysteitä, ikkunoita, ovia, varusteita ja tietysti takkailua.

Lapland Grillhouse vakiovarustuksessa

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: suunnitelma

Alkuperäinen Lapin hirsitalo on jo hyvin varustettu vakiolaitteilla: Ikkunat ovat kaksinkertaiset ja niissä on tippaliuskat ulkopuolelta parempaan kosteuden suojaamiseen. Yksi ikkunoista voidaan avata. Takka on laajennettavissa ja sisäänvedettävä ja varustettu lisäkauluksella tiivistämistä varten, joten vesi ei pääse tunkeutumaan ulkopuolelta. Ruokapöytä on äärettömän säädettävä. Grillissä on irrotettava tuhkalaatikko ja erilaiset säilytyslokerot. Grillissä on kolme grilliä jalustaa ja Wokschalenhalterungia, kaikki on erikseen pyöritettävissä ja korkeus säädettävissä. Ja oven yläpuolella on salainen osasto, esimerkiksi korkean alkoholijuoman juomia varten.

  • Vakaa ovi kaksoislasilla, kuusikulmainen ikkuna
  • 3 kaksinkertaista ikkunaa (yksi avattavissa)
  • 5 massiivista, 45 mm paksuista penkkiä
  • Suuri lukittava säilytystila oven yläpuolella
  • Grilli, jossa on irrotettava tuhkalaatikko ja erilaiset säilytyslokerot. Kolme grillipaikkaa, joissa on kolmijalka ja wok-kupin pidike, kaikki on erikseen pyöritettävissä ja korkeus säädettävissä.
  • Katto, jossa on bitumipaneeleja
  • Pohjarakenne on valmistettu lehtikuidusta, kyllästetty kyllästyksellä
  • Lattiapäällyste on valmistettu höylätyistä runkokehyksistä

Myynti Saksassa
Saksassa Orig. Lapland Grillhouse myydään WS-Trade GbR: llä, joka sijaitsee Neubrandenburgissa. WS-Trade ilmoittaa ja neuvoo asiakkaita, toimittaa grillipaikat yhdessä vastaavien lisävarusteiden kanssa ja haluttaessa huolehtii myös rakentamisesta. Lisäksi tarjotaan myös rahoitusmahdollisuuksia.

osoite:
WS-TRADE GbR
Verdiring 67
17033 Neubrandenburg

Puhelin: 03 95 - 555 38 38

Lisätietoja osoitteessa lapland-house.de

Suunnitelma suomalaiselle grillipaikalle

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: grillkota

Grillkota on perinteinen suomalainen grillihuone, jossa yksi juhlia, syödä ja grilli. Pohjoismaiden vakavan ilmapiirin vuoksi Skandinaviassa grillataan perinteisesti mökkejä. Vaikka ilmasto on vähemmän vakava, se on sitäkin kosteampaa. Näytämme teille, miten voit laittaa aidon suomalaisen Grillkotan puutarhaan, jossa on vähän käsityötaitoa ja perustiedot puunjalostuksesta. Ohjeita havainnollistetaan ja ne edustavat koko rakennusprosessia ja toivotamme teille paljon menestystä ja mukavia grillipaikkoja!

Oma Grillkota suurille puutarhoille

Meidän Grillkotalle tarvitset paljon tilaa: säätiön kanssa Tupa on neljä metriä leveä. Siksi, jos mahdollista, sinulla pitäisi olla suuri puutarha. Kotan suuren painon vuoksi tarvitaan yli puolentoista tonnin betonirakenne, jotta se ei pääse kaatumaan. Voit vedellä tämän säätiön itse. Miten se tehdään, miten voit rakentaa puutarhakannan.

Lisäksi sinun ei pitäisi tehdä asetuksia yksin. Kaiken kaikkiaan voit - taidolla ja kahdella kolmella auttajalla - viimeistellä viikonloppuna rakentamisen. Rakennuskustannukset riippuvat puun hinnasta ja siitä, luovutatko säätiön itse. Kaiken kaikkiaan sinun pitäisi olla noin 3 000–4 000 euroa odotettiin.

Tarvittavat materiaalit

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: suunnitelma

Puu (mitat millimetreinä):

tyyppipituusleveyspaksuusnumero

alusrakenne
Puutavara, mänty1701201206
Fileet, mänty52003020
Taulut, mänty20001501560
katto
Puutavara, mänty20001001006
Puutavara, mänty14001001006
Taulut, 1. sija2000150166
2. sija1750150166
3. sija1490150

16

6
4. sija1230150166
5. sija980150166
6. sija720150166
7. sija450100166
Ovi ja ikkuna
Puutavara, mänty200050502
Puutavara, mänty100050502
Puutavara, mänty30050502
Taulut, Douglas fir1950100169
Taulut, Douglas fir900100164
Hallitus, Douglas fir1650100162
Saranat, teräs129402
Ovenkahva, puu2

Ovien rakentamiseen:

  • 1 levytulostin, suorakulmainen, 384 x 450 mm
  • 2 näytön painolevyä, kolmio, pohjapuoli: 470 mm, vasen: 450, oikea: 400 mm

Liittimet, ruuvit ja muut materiaalit

artikkeli


pituus

leveys

Ø

numero
H-maadoitus ankkuri 120 mm6001201206
Puu ruuvit, uppopää1205,0200
Puu ruuvit, uppopää1004,0200
Puu ruuvit, uppopää504,0100
Kynnet naulapistoolille201,51000
kattohuopa20 m²

Tarvitset myös:

  • Säänkestävä tiiviste katon liitosliitoksille
  • Sidemateriaalit

Betonirakenne ilmanvaihtoa

  • 3,2 kuutiometriä betonielementtejä
  • Pöydät ja merkkijono
  • betonimylly
  • Verhouslevyt 2000 x 400 x 25 mm
  • 18 vakaata, teroitettua puupistettä, pituus 50 cm, Ø 50 mm
  • 2 vakaa muoviputki, seinämän paksuus min. 10 mm, pituus 230 cm, Ø 10 cm
  • 1 sylinterimäinen teräsputki, seinä. minuutti 5 mm, pituus 120 cm, Ø noin 30 cm
  • 1 pintalevy, 35 x 35 x 1,9 cm
  • 2 näytön painolevyä, 35 x 30 x 1,9 cm
  • 2 silkkipainolevyä, 31,2 x 30 x 1,9 cm
  • 10 puupohjaista ruuvia, 3,0 x 50 mm

Työkalut

  • kynsien ase
  • Terät kaivamiseen
  • mittanauha
  • Jig-saha, jossa HSS-metallisahanterät ja puun sahanterät
  • Suuri ympyrä
  • astelevy
  • straightedge
  • hallitsija
  • vatupassi
  • pää

Aseta perusta

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: suunnitelma

Säätiön halkaisija on 400 cm

Ensinnäkin se mitataan: Ota neulat ja johto käsin ja aseta kaksi nastaa 4 metrin etäisyydellä toisistaan ​​haluttuun paikkaan niityllä. Aseta kolmas ja neljäs tappi 120 asteen kulmaan ja kahden metrin etäisyydelle kahdesta ensimmäisestä kiinnikkeestä. Viides ja kuudes liitos, johon laitat peilikuvan 120 asteen kulmassa alaspäin. Nyt olet vedänyt tasasivuisen kuusikulmion, jonka reunapituus on 2 m lattialla (katso piirros).

Hauta nyt juuri tämän linjan varrella lapalla on 25 cm: n syvyys ulos. Suora, sääntö ja henkitaso auttavat ylläpitämään kaivaussyvyyttä. Aseta vaippalaudat nyt kuusikulmaisia ​​sivuja pitkin maahan ja kiinnitä ne kolmella terävällä panoksella, jotta ne eivät voi taivuttaa ulospäin. Sulkulevyjen välisten aukkojen on oltava tiukkoja.

Ota se nyt muottilaudat kuusikulmion ylä- ja alaosassa leikkaa uudelleen ja sahaa keskelle reikää, jonka halkaisija on 10 cm, ja joka sopii grillin tuuletusputkeen. Jotta putki pääsee avautumaan suljinlevyn ohi, teet toisen pienen kuopan, jonka syvyys on 30 cm ja johon aukko avautuu. Laita se nyt levyn läpi ja varmista, että liitokset ovat tiukat.

Asenna ilmanvaihtojärjestelmä ja kaada betonia

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: rakentaa

Grillin tuuletus

Irrota 5 näytön painolevystä tukeva puukuutio yhdessä: kahta reunaa kohden käytetään kahta ruuvia, kun pohja jää auki, ja kuution etu- ja takaosassa näet keskellä noin 5 cm: n korkeudessa pyöreän reiän, jonka halkaisija oli 10 cm. Ylemmässä kartongissa on myös pyöreä reikä, jonka halkaisija on 25 cm. Aseta nyt kaksi ilmanvaihtoputkea puulaatikkoon ja aseta leveä teräsputki yläaukkoon.

Nyt voidaan konkretisoida: Täytä kuoppa vaippalevyillä ja putkilla enintään 10 cm: n päähän tuoreiden betonimateriaalilevyjen yläreunasta. Voit myös koskettaa sitä itse; tässä tapauksessa tarvitset sementtisekoittimen. Betonin aikana varmista, että mikään ei liukene tai pääse ulos.

Kuten piirustuksessa näkyy, olet jumissa tuoreessa betonissa säätiössä olevat H-ankkurit ovat 20 cm: n etäisyydellä sivureunoista. 120 mm: n etäisyys ulkokulmista ja säätöreunan reunasta (suljinlevy) on tarkkailtava tarkasti!

Kiinnitä perusrunko

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: suunnitelma

Luuranko

120 mm: n neliömäiset sahat on valmistettava ennen asennusta: sahaaminen pöytäsahalla ja lohkareilla 60 asteen mittaa kummallakin puolella, niin että Grillkotan ulkolevyt voidaan asentaa kuusikulmioon (katso piirros). Nyt tuet asetetaan H-ankkureihin ja ruuvataan tiukasti ylä- ja alaosaan 120 mm: n ruuveilla.

Ruuvaa sitten 2000 x 150 mm levyt 120 mm: n ruuveilla siististi ja huuhtele ylhäältä alas tukipalkkeihin. Nyt sinun täytyy määrittää, mihin ovi on asennettava: Tällä hetkellä tämä alue jätetään tyhjäksi.

Asenna kattorengas ja valmistele ovi

Taulukon yläreunan päälle kattorengas asennetaan tukipylvään päälle: tämä koostuu 60 cm: n mittaisesta 200 cm: n pituisesta neliöpalkista, joiden halkaisija on 10 x 10 cm (katso piirros). Ruuvi kokoonpanoa varten kaksi 120 mm: n ruuvia vasemman ja oikean kulman läpi kattorenkaan vakauttamiseksi. Sitten rengas pultataan jokaiseen tukipisteeseen ja seinään kahdesti ylhäältä, kun taas sinun täytyy työskennellä hyvin suoraan seiniin. Yhteensä 20 ruuvia kiinnittää kattorenkaan.

Nyt ovien valmistus on asennettu: Leikkaa kaksi 45 cm: n palaa jäljellä olevasta 200 x 10 x 10 cm: n neliömäisestä puusta. Näki kappaletta kummallakin puolella 60 asteeseen. Kiinnitä palat kattorenkaan molempien kulmien päälle ja kahteen 200 x 5 x 5 cm: n neliöpalkkiin. Kiinnitä huomiota oikeaan kulmaan! 100 cm: n neliömäinen puu on nyt asennettu ristikkorakenteeksi kahden ruudullisen sahatavaran päälle.

Grillkotan kattoasennus

1) Valmistele kattopalkit

Nyt kattopalkit on asennettu: Ensinnäkin kattopalkit sahataan molemmilta puolilta 40 asteen mittaan, niin, että ne jäävät alemman ja ylemmän kattorenkaan päälle, ja ne voidaan ruuvata (katso piirros).

Sitten, kuten tukipaalut, kummallakin puolella on 30 astetta sahataan pituussuunnassa palkkeihin niin, että kattopaneelit voidaan asentaa (katso piirros). On parasta käyttää pyöreää sahaa, jossa on säätö ja pysäytys.

Rakenna yksi 5 cm: n neliömäisestä puusta kuusikulmainen, yläkannen rengas, jonka reunapituus on 15 cm. Sisäisen halkaisijan tulisi myöhemmin olla 30 cm kulmasta kulmaan. Kiinnitä asennus 100 mm: n kulmilla.

2) Ruuvit kattopalkit

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: suunnitelma

Suunnitelma kattopalkkien kiinnittämiseksi

Nyt kattopalkit ruuvataan: Ruuvaa ylempi kattorengas ensin ruuvilla kahteen vastakkaiseen kattopalkkiin ja kohdista se sitten alemman kattorenkaan alapuolisten tukipylväiden kanssa. Avustajan pitäisi samalla pitää rakennus toisella kattopalkilla.

Ruuvaa sitten jäljellä olevat kattopalkit johtajan, yhden tai useamman auttajan kanssa ja hieman kärsivällisyyttä päällä: Kolme ruuvia yläosassa ja kaksi alareunassa. Jälkeenpäin sinun tulee tarkistaa, onko kaikki oikeat vedenkorkeudella ja asteikolla: 40 asteen kulma kattopalkkeista ja vaakasuorasta yläkannen renkaasta ovat rakentamisen ja vakauden kannalta tärkeitä.

Tule nyt aikaisemmin leikattuja kattorakenteita Kierretään kuuteen yksittäiseen kattoosaan niiden numeroinnissa: kolme 100 mm: n ruuvia vasemmalle ja oikealle. Myös oven yläpuolella oleva segmentti on peitetty, tässä leikataan myöhemmin aukko.

Seuraava katon peittäminen tar-paperilla tapahtuu päällekkäin ja segmentoituu: leikkaa ensin kolmio, jonka pohja on 220 cm ja sivupituus 160 cm kartongista ja päällekkäin sen ensimmäisessä katto-osassa. Alla supernatantti 10 cm taitetaan alaspäin, yli 20 cm leikataan pois ja taitetaan sitten kattorenkaaseen. Muut kattopinnat on järjestetty 10 cm: n päällekkäin samalla tavalla.

Lopuksi leikkaa kuusi 15 cm leveä ja 160 cm pitkä nauha jäljellä olevasta kattohuopasta kiinnitä ne naulapistoolilla nivelten yli. Nyt katto on tiukka - puuttuu vain ovi, ikkuna ja savupiippu.

Asenna ovi ja ikkuna

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: rakenna

Oven ja ikkunan rakentaminen

Ikkunoiden asentaminen Se on helppoa: ensin näki kaksi reikää, joiden koko oli 100 x 30 cm ja palapeli sivuseinissä, missä haluat ikkunoita, ja sitten ottaa lasilevy. Täällä voit valita akryyli- tai ikkunalasin. Aseta se neljän 2 tuuman paksuisten tankojen väliin, jotka on sahattu 45 asteeseen saadaksesi kehyksen. Tämän pitäisi nyt olla kooltaan 100 x 30 cm. Ikkunat on asennettu runkoon kokoonpanolihalla.

Ovenlehden rakentaminen on melko yksinkertainen: Aseta kymmenen pitkää Douglas-kuusilevyä vierekkäin ja ruuvaa nämä 30 cm: n ylä- ja alareunasta kahden ristipalkin avulla. Ristipuomit sahataan 45 asteen pituisiksi ja - kuten piirustuksessa - pultattu oven etu- ja takaosaan. Viimeisessä vaiheessa ruuvaa saranat ristipalkille ja ripustaa ovi.

Asenna ovirakenne

Grillkota rakentaa itseäsi - suunnitelma suomalaiselle grillikodille: suunnitelma

Asenna ovirakenne

Nyt on oven päällirakenne on asennettu koska ovi on paljon pidempi kuin räystän korkeus. Tätä varten sinun on ensin leikattava 1 m leveä ja täsmälleen 47 cm "korkea" reikä kattopäällysteessä. Tässä käytetään ovirakennetta myöhemmin. Asenna nyt päällirakenteen kaksi yläpyörää katolle sisäpuolelta 100 mm: n ruuveilla ja myös kahdella 47 cm: n pitkällä sivuosalla.

Nyt rakenteen päälle on sijoitettu 38,4 cm leveä ja 45 cm pitkä näytön painolevy, joka yhdistää oven rungon yläosassa olevaan kattoon. Seuraavaksi kaksi kolmion muotoista levyä (pohjapituus 47 cm, vasen jalka 45 cm, oikea jalka 40 cm) kiinnitetään vasemmalle ja oikealle ja ruuvataan 50 mm: n ruuveilla. Tässä tapauksessa puuta ei pitäisi enää altistaa suojaamattomalle säälle. Liitännät katolle Sinun on nyt suljettava sisä- ja ulkopuoli liitosliitoksen avulla; joten kota pysyy kuivana.

Kotan perusrakenne on nyt valmis. Nyt toinen osa koskee grillin, sisätilan ja savun poistoaukon asentamista.

Laita grillikota ja grillikota

Toisessa osassa opit toimittamaan Grillkota mukavasti sisältä ja varustettuna jyrkällä grillauksella ja savunpoistolla voi. Ohjeemme avulla voit rakentaa oman grillin, mukaan lukien Ruachin korsun ja jopa penkit, jotka asennetaan sitten mökiin.

Laita grillikota ja grillikota

Samankaltaiset sivut

  • Rakenna itsellesi lasten pyörä
  • Rakennussuunnitelmat vuodepaikkojen rakentamiseen
  • Rakenna puhallushytti: rakennuskäsikirja
  • Laita grillikota ja grillikota
  • Rakenna vakaa pienille eläimille: Uusi koti- ja marsu-koti
  • Rakenna koiran kenneleitä
  • Gartenmöbel Bauplan-Archiv: Puutarhapöytä, puutarhatuoli, puutarhapenkki tai kuisti swing rakentaa itse
  • Ampujille-rakennusohjeet
  • Hiekkalaatikon rakentaminen - hiekkalaatikon rakennuskäsikirja
  • Rakenna lasten pelipöytä
  • Rakenna tupakointiautomaatti - rakennusohje tupakointilaitokselta tupakointitalolle
  • Ikkunoiden asennus: Ohjeita ikkunoiden asentamiseen, materiaalin kustannuksiin ja säästöihin
  • Rakenna oma pelitorni: Spielhausin rakennuskäsikirja
  • Rakenna kasvihuone itse: oma puutarha kasvihuone

Video Board: