Sisäpuolinen kipsi: opas


Jokainen, joka on taitava käsityöläinen ja tuo myös paljon kokemusta rappauksesta, voi säästää huomattavasti sisustuskipin kustannuksia, jos hän antaa käden. Sitä vastoin ei pidä aliarvioida vaadittavan työkalun suuria menoja ja vaivaa. Seuraavassa esimerkissä haluamme laskea, mitä voit säästää tekemällä itsesi - edellyttäen, että tuo mukanasi käsityötaidot.

Laskentaperuste Omakotitalo Kellari

Jotta voisimme toteuttaa realistisen vertailevan laskelman, käytämme esimerkkinä yhden perheen asunnon alempaa tasoa, jonka pinta-ala on noin 70 neliömetriä. Näytejärjestelymme näyttää 180 neliömetrin suuruiset seinäalueet ja 70 neliömetriä katto- tilaa. Käytetään tavallisella huuhtelulla varustetulla, sillä sitä käyttävät käsityöläisyritykset ja yksinkertainen mineraalipinnoite. Betonikatot tulisi täyttää maalilla.

Craft Company - Hinnat

Halvat käsityöläisyritykset ovat yleensä keskimäärin noin 12 - 16 euroa neliömetriä kohti ja halpa yritys, tämä on lisättävä arvonlisäveroon ja Siloaufstellgebühr koneen kipsi. Joissakin tapauksissa viimeistelypinnasta on maksettava 30–40 prosenttia kokonaismäärästä. Esimerkkimme hinta olisi siten 1 900 - 2 560 euroa netto, noin 1 000 euron nettotuotteiden lisäksi netto on yhteensä 2 900 euroa ja 3560 euroa, kokonaishinta on suotuisassa tapauksessa 3,600 ja 4500 euron välillä.,

Hintavertailu Itsepeitto

Pääsääntöisesti voidaan olettaa, että kodin parannuksena materiaalihinta on noin 20 - 30% korkeampi kuin yrityksessä, riippuen käytettävissä olevasta hankintalähteestä. Esimerkissä tämä tarkoittaa materiaalihintaa noin 1 400–1 800 euroa. On kipsissä käsin, koneen sijaan voidaan odottaa hieman suuremmasta kulutuksesta, kokonaisuudessaan, sisustuskipsin materiaalin kokonaiskustannuksista, mukaan lukien nauhat ja vastaavat, luultavasti noin 1 800 ja 2 000 euron arvosta. Mutta sinun on otettava huomioon käsi-kipin korkea käsittelyaika ja todennäköisesti huonompi laatu. Jos laitat kipsiin ja kattoihin, koska ne on helppo käsitellä rulla- tai kipsi-kipillä, kustannukset ovat vain hieman halvempia kuin halvin yritys. Täällä 20 kg: n kontti maksaa yleensä 35-70 euroa rautakaupassa. Jopa silloin, kun pyydetään erityistä kipsiä, kuten puhdasta kalkkisementtiä, säästöt vähenevät yleensä merkittävästi uudelleen. Myöskään konekannan ja työkalujen hankinnan kustannuksia ei oteta huomioon.


Video Board: Jurassic World: Kaatunut valtakunta - Traileri 2 (Universal Pictures) HD